Sosyal Hizmet Mesleği

Sosyal Hizmet Alanları

Sosyal Kaynak
Bilgiler

     
 


PSÎKOLOJÎK TABÎRLE HÜMEN
 VARLIK -YAŞAM RESÎTALÎ VE
KİŞİLİK OLAYI

 Mehmet Emin ASLAN

Uzman Psikolog
alanemin@hotmail.com

 
 
 


Însan oǧlu Aklι Dengesini olaylar yüzünden deǧil olaylara dair sahip olduǧu fikirler yüzünden kaybeder. Mutluluk ise nesneler tarafιndan deǧil, kișinin çevresindekilerine aldιrmadan, kendi öz ve bireysel eylemleri ile geliștirip inșa ettiǧi fikir, Düșünce ve tutumlar tarafιndan üretilir. Mutlu olma alιșkanlιǧι ise insanιn dιș koșullarιn hakimiyetinden kurtulup özgür olmasιnι saǧlar.

Psikososyal editörlere özgü olan bu hipotezi kötülük olarak adlandιrdιǧιmιz șeylerin çoǧunun tamamen insanlarιn olgularι ile alιș șeklinden kaynaklandιǧι ileri sürülmekte’dir. Bu duygular genellikle kötülüǧe sahip olan kișilerin iç tutumundan, korkudan, mücadeleye yönelik ufak bir deǧișimle destekleyici ve güçlü bir iyiliǧe çevrilebilir. Bu kötülükten sakιnmak için yιllar aradιktan ve onu ters yöne çevirip, nesneyle ona katlanmaya razι olduktan sonra onun verdiǧi acι ortadan kalkabilir ve bir isteǧe dönüșebilir diye düșünmek gerekir.

 Eǧer mutluluǧun size yaklaștιǧιnι, yada kendiliǧinden olușmasιnι, yada bașkalarι tarafιndan size getirilmesini beklerseniz muhtemelen çok daha beklersiniz, nitekim sizden bașka hiç kimse sizin düșüncelerinizin nasιl olacaǧιna karar veremez. Eǧer șartlarιn sizin mutlu düșünmenizi haklι çιkarmasιnι beklerseniz muhtemelen sonsuza dek beklersiniz.  

Her bir günün iyi ve kötünün bir karιșιmι olduǧu bilinmekte’dir, lakin , istisnai durumlar hariç, bir günün yada bir durumun yüzde-yüz iyi olduǧuna kanaat getirmek insan oǧlunu yanιltabilir, zira yașadιǧιmιz Dünyada ve olagelen kișisel yașantιmιzda gerçeklerin varlιǧι ve bu gerçeklerin kendi seçimimizde bir yerinin bulunduǧu realitenin bir olgusudur. Bu seçim hümen varlιk açιsιndan bir dikkat ve karar meslesi olduǧu bilinmekte’dir.Șüphesiz iyi düșünmeyi öǧrenmek geçici bir çözümden daha fazlasι’dιr.  Eǧer bir insanbașarιlι ve Mutlu olmak istiyorsa, hayιrseverlik yapmasιna izin verilmeli nitekim bu egzersiz kendisini Ruhsal açιdan benliǧinde olagelecek bir hali olacaktιr. 

Benlik imgemiz ve alιșkanlιklarιmιz birbiriyle uyum içinde bulunduǧu bilinmekte’dir, Bunlardan biri deǧișkenliǧinde diǧerini’de otomatik olarak deǧișime  tetikleyen bir etkendir. Fakat alιșkanlιklar düșünmek yada karar vermek zorunda olmadan otomatik olarak gerçekleștirildiǧi așikardιr. Bu olgular yaratιcι mekanizmamιz tarafindan gerçekleșir. Örneǧin aksiyon halinde olan bir piyanist hangi tușa basacaǧιnι düșünmez, bir dansçι hangi ayaǧιnι hareket ettireceǧini anlιk düșünerek yerine getirir, nitekim Tepkinin düșünmeye zaman vermeden ani bir karar mekanizmamιzιn olduǧu bilinmekte’dir.  

Anlamamιz gereken șeylerin bilinçli bir șekilde karar verme zahmetine katlanarak ve daha sonra yeni tavιr ve düșünceli davranιșlarιmιzla ortaya koyarak bu alιșkanlιklarιn baǧιmlιlιklardan farklι olarak deǧiștirilebileceǧi, tersine çevrilebileceǧi’dir. 

Mutluluk için gün boyu bir kaç defa gülümsemek, kendisini așιrι eleștirisel olmaktan alιkoymak, anlayιș tasarlamak, ve davranιșlarmιza dikkat etmek vede insanlara canlι bir șekilde iletișim saǧlamak hayatιn dayattιǧι en büyük koșullardan bir tanesidir.  Unutulmamalιdιr’ki içimizdeki yaratιcι, yol geliștirici mekanizma bir amaç arama mekanizmasι’dιr, onu kullanmanιn en gerekli olduǧu șeyde net bir amaç yada hedef için çabalamak vardιr. Bu amaç yada hedefte : Yönelim, Anlayιș, Cesaret, Deǧer biçme,Kendini olduǧu gibi kabül etme, Yardιmseverlik ve Kendine güven duygularι en belirgin örnekleri arasιnda’dιr.

 

 

Bu olguda kendimizi olduǧu gibi kabül etmek, deǧer ve güçlerimizin yanιnda tüm hatalarιmιzla, zayιf yönlerimizle, eksiklerimizle, kusurlarιmιzla kendimizi kabül görmek anlamιna gelir.  

Bilgi edinmenin ilk adιmι bilgisiz olduǧumuz alanlari kabül etmektir. Güçlü olabilmenin ilk adιmι güçsüz olduǧumuzu kabül etmektir, bu olgu deyim yerinde ise gerçek benliǧimizinher zaman kusurlu olduǧu ve beklentileri karșιlamadιǧι gerçeǧini kabül etmemizi gerektirir.Bilinmelidir’ki gerçek benlik duraǧan deǧil, aksiyonda’dιr. Yalnιzlιk ise kendi gerçek benliǧinden uzaklașmaktιr, kendisine yabancιlașan bir insan hayatla olan temel ve asli baǧιnι kaybeden insandιr, güvensizlik ise insanιn kendi hislerinin içsel yetersizlik inanιșιna dayanan bir duygusundan ibarettir. Kararsιzlιǧa gelince insanιn bir çeșit hatadan ve sorumluluktan kaçma yöntemi’dir. Küskünlük ruha ișleyen ölümcül bir zehirdir ve mutluluǧu imkansιz kιlan bașarιnιn körüklenmesine vesile olan enerjinin tükenilmișliǧi’dir. Boșluk hissi olarak bilinen bu panzehir hümen varlιǧιn benlik imgesinin üretken olmayan bir bahanesi, bir mazareti’dir. 

Încinmek olayιnda bazι insanlarιn en ufak bir dokunma yada önemsenmeyen bir durum karșιsιnda ciddi șekilde kιrιlmalarι ile belirginlik arz eder. Lakin bu olușumda etken olan șeyin kișinin hassasiyeti ve kolay etkilenebilirliliǧi’dir, bir diǧer deyim iledavranιșlarιndaki etkilenme’dir. Kolay incinen insanlarιn en az öz saygιya sahip olduklari psikolojik tabirde bilinen bir gerçektir, bu tür etmenlerde kolay incinmenin sebebi olagelen olgularι egomuza yada benliǧimize karșι bir tehdit olarak algιlamamιzdιr. Öz saygιsι az olan bir insanιn egosunu korkunç bir șekilde yaralayan gerçek « söz » kendine saygιsι yerinde olan birisinde ufacιk bir çiziǧe dahi neden olamaz. Hiç bir șeyi hak etmediǧini düșünen, kendi yeteneklerinden șüphe duyan ve kendini aciz hisseden kiși tereddütsüz her șeyi kιskanιr. Kendi deǧerinden gizliden gizliye șüphe eden, kendini güvensiz hisseden ve gözle görülür hiç bir șey yokken egosunu tehdit altιnda hissseden kiși etrafιndaki potansiyel tehlikeleri abartιr. Bu nedenle bizler hayali ve gerçek dιșι tehlikelerden korunmamιz için belli ölçüde egomuzu korumamιz gerekir ve bu tür etmenlerden uzak durmamιz gerekir

Kendisine olan saygιsιnιn küçük bir söz ile tehdit edildiǧini düșünen bir insanιn egosu çok güçsüzdür ve öz saygιsι’da çok azdιr. Böyle bir insan « Ben-merkezci » ; kendini beǧenmiș « Bencil » olarak adlandιrdιǧιmιz zor kișilikler’dir. Hiç șüphesiz kendisine az güvenen yada hiç özgüveni olmayan ve duygusal olarak diǧer insanlara baǧιmlι olduǧunu hisseden kiși kendisini duygusal incinmelere karșι savunmasιz hale getirir. Kendisine güvenen insanιn sevgiye ihtiyacι olduǧu bilinmekte’dir

Diǧerlerine baǧιmlι olan olan bir insanιn kaderini bütünüyle diǧer insanlarιn, durumlarιn ve talihin kontrolüne bιrakan insan olduǧu bilinirken, bu anlamda bir insanιn kendisine dahafazla güvenmesi ve tavιr almasι gerekmekte’dir. Bu deyimde benliǧinde kendi-kendisini yargιlayan insanda « Bana benden bașka hiç kimse zarar vermez « Tașιdιǧm tüm yaralar benim hatamdan kaynaklanιr » diyen insan olduǧu așikardιr. 

Kin beslemek bir insanιn omuzlarιnda tașιdιǧι bir yüke benzetilebilir. Duygusal bir yaraolan Kin günümüzdeki çaǧdaș yașamla tamamen çelișkilidir. Ruhtaki ve yüzdeki kιrιșιklιlιklarι ortadan kaldιran ve gözleri ιșιldatan dinç bir tavιr ise ruhun geleceǧe olan bir teminatι olarak bilinir. Bu olgu aynι zamanda hümen varlιk için bir hayatιn bir garantisi olarak bilinmekte’dir.

Gerçek kișiliǧin Îspatι :

 

 

Bilindiǧi gibi kișilik dιșarιdan elde edilen bir olgu olmadιǧι, aksine daha çok açιǧa çιkarιlan bir olgu yada içten olușan bir etmen olduǧu bilinmekte’dir. Kișilik aynι zamanda bireyingerçek kimliǧinin özgür ve tam bir ifadesi olarak adlandιrabildιǧιmιz eșsiz ve kișisel yaratιcι benliǧin dιșsal kanιtι ve içimizdeki gerçek kutsallιǧιn bir teminatι olduǧudur. Bu olușum aynι zamanda hümen varlιǧιn biricik abidesidir. Bu olgu daha ziyade daha henüz çok küçük yașlardaki çocuklarda bulunur, çünkü kendilerinin deǧișken bir doǧalarι vardιr ve yüzeysellikleri, ikiyüzlülükleri, sahtelikleri, yoktur, sadece aǧlamakla gerçek hislerini dιșarιya yansιtmalarι mevcuttur, nitekim içleri ve dιșlarι bir, kendi olduǧu gibi kendileri gibi görünen ve söylediklerinin gerçek sahipleri’dir

Bireydeki Realite : 

Her bir insanιn zayιf ve Güçlü bir yanιnιn olduǧu bilinmekte’dir, zayιf, dizginlenmiș kișilik yaratιcι bir benliǧi ifade edemez, lakin benliǧini kaybetmiș kișilik kendisini ifade etmekten ürken bir kișiliǧe sahiptir. Bu durumu bir çok yönü ile ifade etmek mümkün’dür : Utangaçlιk, Așιrι farkndanlιk, Düșmanlιk, Suçluluk, Gerginlik,Korkaklιk, v.b…Bu olguya karșιn sibermetik bilimin bastιrιlmιș kișiliǧe yeni bir içerik kazandιrmakla yükümlü bulunduǧu bilinmekte’dir. Bu duruma ilișkin talihsiz bir durum bizi tehdit ettiǧini’de ciddi bir șekilde düșünmemiz gerektiǧini ve bașιmιza gelebilecek en kötü șeyi düșünmemiz gerektiǧinin bilincinde bulunmamιz gerekir. Bu olasι talihsizlikle yüzleștikten sonra mantιklι bir șekilde düșünerek bu tür bir olasalιǧιn bașιmιza gelemeyeceǧini anlamaya çalιșmamιz gerekir. Çünkü bu tür sebepler hayat boyu insan açιsιndan rizikolu durumlara tekabülünde bir varsayιm olarak vardιr. Düșünmeninortaya koyabileceǧi çözüm önerisi farkιndanlιǧιn en az bir riziko ile neticelenmesine özgü bir garantisi’dir, hayatιn en büyük garantisi olarak adlandιrabileceǧimiz budüșünme resitali sayesinde ancak hümen varlιk kendi varlιǧιnι idame ettirebilir.  

Kazanma Hissi : 

Bir ișe bașlamadan evvel bazι olasalιklar üzerinde durmak ve fikir üretmek en makul olanιdιr. Öz güven ve inanç ise cesaretin benlik ile bütünleșmesinde rol oynayan bir diǧer enstrumanlarι’dιr, yani bir bileșke kaynaǧιdιr. Bilinçli olup farkιndanlιǧι yașamakbilinen bir beyin gücüdür, amaç edinen bir olguyu ve arzu edilen sonuçlarι zihnimizde canlι tutmak, resmetmek bașarιnιn bir diǧer bekâsιdιr. Bașarιlι oluncaya kadar hatalarιmιzι minimize edip bașarιlarιmιzι çoǧaltmak bir bakιma kazanιmιn alternatifi’dir. Bu olguda yer edinen bilimin geçmiște yapιlagelen bașarιlι eylem kalιplarιnιn beynimizde var olduǧunu onaylamasι ve eǧer bu eylem kalibini yeniden yașamak için bir kιvιlcιm saçarak bu kalιbιn kendini otomatik olarak enerjiye dönüștürebileceǧini düșünmemize olanak saǧlarsak șayet bașarιlι olduǧumuzu gönül rahatlιǧι ile söyleyebiliriz.  Kademeli ve sabιrlι davranmanιn önemi bu konu açιsιndan önemli bir içeriktir. Endișeye kapιlmamak ve zihinsel kuramlar yaratιp Korku, Kaygι ve Öz güven eksikliǧini yenmemiz bu bașarι için bir alternatiftir. 

Seçim Size Kalmιș : 

Hümen varlιǧιn geçmiște yașadιǧι olaylar, bașarιlι ve bașarιsιz duygular ile kaplιdιr, bu duygular bireyin Beyin atmosferinde yaǧacak bir yaǧιșa benzetmek mümkün’dür. Ses verici cihazlar gibi etken olmayan kayιtlar gibi bu tecrübe ve duygular beynimizin nöronlarι üzerine kayιtlι durumda’dιr. Orada mutlu anlar olduǧu gibi, mutsuzlukla biten kayιtlar’da mevcuttur. Fakat hepsinin bir realiteden ibaret olduǧunu anlamak gerekir. Artιk hangi kaydι veya resitali çalmanιn sizlere  düștüǧünü söylemekte tereddütlü olmamak gerekir diye düșünmek gerekir. 

Beynimizdeki bu kayιtlar ile ilgili bașka bir ilginç bulgu’da șudur : Kayιtlarι nasιl yeni seslendirmeler ve imajlar ile deǧiștirebiliriz ? Yada üzerlerine yeni kayιtlar yapabiliyorsak șayet beynimizdeki yeni kayιtlar’da deǧiștirilebilir ve düzeltilebilir etmenlerin yerine hangi tip ve hangi ölçülerde kayιtlara gereksinim vardιr ? Belliki beynimizdeki nöronlarin yüzlerce farklι bir kalιbιn parçalarι olduǧunu ve bu olgunun hiç umulduǧu gibi ölümcül olmadιklarιnιn cesareti ile bizi ayakta tuttuklarιnιn bilinciyle ümid dolusu yιllar geçirmemize olanak saǧlarlar. Bu olguda yeterki kendilerini en iyi bir șekilde kullanmamιz ve çalιștιrmamιz kalιr

Olgudan ortaya çιkan Hipotez : 

Artιk yașanan olaylarιn geleceǧi etkilemekten geri kaldιǧι, geçmișe mahküm olmanιn yerini geleceǧe ümit ile yaklașιldιǧιnι, mutsuzluk ve tüm tramvalarιn edinilen tecrübeler ile beynimizde “Kalιplașmιș” ve “Deǧiștirilemez” anlamιna gelemeyeceǧinin bilincinde olduǧumuzu anlamamιz gerektiǧinin farkιndanlιǧι içinde bulunmamιz gerekir. Bu olgu bizlere : Șu anki düșüncelerimiz, su anki tutumumuz ve geleceǧe karșι tutumumuz….Bunlarιn hepsinin beynimizde kayιtlι șeylere etkisi vardιr, nitekim anlașιlan șudur’ki eski düșüncelerimiz yeni düșüncelerimiz tarafindan mutlak bir șekilde deǧiștirilebilir ve düzeltilebilir, yada, kazanma duygumuzu mutlak bir bașarιya dönüștürebilir. Bu kavramlar “Îd” ve “Ego “ yada “Süper Ego” gibi zihinsel tuhaflιklar, yada, spekülasyonlardan deǧil, beyin Psikolojisi ve Fizyolojisi üzerine yapιlmιș mantιklι, bilimsel araștιrmalarιn mutlak kanιtlarι’dιr.

 Neticede, bilinmektedir’ki, Însan ruhu Ekstra Fiziksel ve Ruhsal bir olgudan ibarettir, nitekim kendisinin “Ben” diye adlandιrdιǧι biricik hayatιdιr. Bu olgu aynι zamanda kendisinin Canlιlιǧι, Bilinci, Zekâsι ve șahsιndaki hümen varlιǧιn insani Kimliǧi’dir.

Bilince çιkarιlmak istenen’de bu olgunun ta kendisidir.  

 

 
 

 

Yasal Uyarı , Gizlilik Beyanı ve Künye
 

sosyalhizmetuzmani.org © Bütün hakları saklıdır.