Sosyal Hizmet Mesleği

Sosyal Hizmet Alanları

Sosyal Kaynak
Bilgiler

     
   
   



Şerafettin SAYAR 

 Sosyal Hizmet Uzmanı

 serafettinsayar@hotmail.com  
 


 

 
 
 

 

BİR BABANIN KIZINA MEKTUBU
 

Sevgili kızım nereden, nasıl başlayacağımı bilemiyorum. Ancak sana söylemek istediğim o kadar çok şey var ki.

             Sen doğduğunda sevinçten olsa gerek yolda sarhoş gibi yürüdüğümü hatırlıyorum. Geceleri ağladığın zamanlarda ve gaz sancıları çektiğin anlarda bizi uykusuz bırakırdın ve bizde senin derdine derman olabilmek için uykusuz kalır elimizden geleni yapardık. Seni ayaklarımda çok salladım. O zamanlar arabamız yoktu , çarşıya ve parka hep omuzlarımda taşıyarak götürürdüm. Sen ağladığında inan biz de ağlardık. Bir anne babanın reddedemeyeceği tek şey sanırım evladıyla ilgilenmek olsa gerek. Anne ve baban olarak her ikimizde çalıştığımız için bakım sorunu yaşadık.

              Bu konuda da çok sıkıntı çektik. Ama sana bakan komşularımız açısından şanslıydık. (onları hiç unutma, günün birinde mutlaka ara ve ziyaret et.) Kreşe ve okula başladığında her gün sabah akşam okula bırakır okuldan alırdım. Günlük yaşantını merak eder seninle paylaşırdım. Bilgili, görgülü, kültürlü bir insan olman için seni resim, müzik, spor gibi çeşitli faaliyetlere gönderdim.

             Sana vermek istediğimiz kişilik, kazandırmak istediğimiz davranışlar gelecekte iyi ve güçlü, kendi sorununu kendisi çözebilen, ayaklarının üzerine basmayı bilen bir insan olabilmen içindi. Bir döneme kadar çok iyi iletişim kurabilen, iyi anlaşan, birbirimizi anlayan anne, baba ve çocuktuk. Ancak son bir yıldır ilişkilerimizde bir gerilim, birbirimizi anlayamama, çatışma ve hatta kavga düzeyinde davranışlarımız oluştu. Seni ciddi olarak üzdüğüm ve canını yaktığım anlar oldu.

           Seni anlamaya çalıştım ama anlamakta zorlandım. Seni istediğimiz gibi olmaya zorladık. Sen ise bize direndin ve direnmektesin. Hep başarısız olmaktan korktuğunu düşündüm, sana bir şeyler almakla ödüllendirdiğimi sandım. Oysa öyle olmadı. Sevinçlerin çabuk geçti.

           Canım kızım yaşın gereği çok yoğun ve ifade edemeyeceğin duygulara sahip olabilirsin. Senin için çok önemli şeyler bizim için çok basit olabilir. Bu tür anlayışlar birkaç yıl daha devam edecek ve bir birimizi bu nedenlerle istemesek de üzeceğiz. Seni anlamakta zorlanacağımız için bize yardımcı olmanı, bunun için bizimle konuşmaktan ve sohbet etmekten çekinmemen gerektiğini düşünüyorum.

         Canım kızım ömrün olduğu sürece çok farklı ilişkiler ve duygular, sevinçler ve üzüntüler yaşayacaksın. Arkadaşlarından ayrılacaksın. Belki birbirimizden ayrı kalacağımız günler olacak. Bir kız çocuğu, bir hanımefendi olarak hayatta her zaman birbirimize ihtiyacımız olacaktır. Bizlerin seni samimiyetle sevdiğimizi hiçbir zaman unutma.

        
Öğüt vermeyi sevmem ama okumayı, araştırmayı ve meraklı olmayı yaşam felsefen olarak benimse, planlı ve düzenli olmayı da ihmal etme.başkalarına muhtaç olma. Unutma ki başarı çalışmaktan geçer.

            Başarılı olan herkesteki cevher sende de var. Ben bu güne kadar sana karşı gösterdiğim kötü davranışlarımdan dolayı özür dilerim. Sen bize sunulmuş bir hediyesin. Cam gibi kırılgan, taş gibi yürekli, ceylan gibi alımlı olmalısın. Güzel giyinmen, bakımlı olman, iyi beslenmen kendine güvenin olması ve sağlıklı olman içindir. Bizler senin dünyana giremeyiz, çünkü o dünya bizim için erişilmesi zor bir dünyadır. Ama o dünyanın güzelliğine katkıda bulunmamızı istersen bize kapılarını açık tut.

             Seni çoook seviyoruz. Annen – baban

 



Yasal Uyarı , Gizlilik Beyanı ve Künye  

sosyalhizmetuzmani.org © Bütün hakları saklıdır.