SOSYAL HİZMET MESLEĞİ

SOSYAL HİZMET ALANLARI

KAYNAK BİLGİLER

 

   

Şerafettin SAYAR 

 Sosyal Hizmet Uzmanı

 serafettinsayar@hotmail.com  

 
 
   
   
 


ADI SAKLI KALSIN
 

 
     
 
 

Gül, Güldünya, Dünya, Zeyno, Ayşe, Fatma vb. ne fark eder adınızın şu ya da bu olması. Sizi cinsiyet ayrımı ele vermiş bile…..

Sen yani içinizden biri nasıl oldu da gönlünü bir askere kaptırdı.
Sen vatani görevini yaparken nasıl oldu da sevebildin o uzun saçlı güzel kızı.
O ki gençliğinin zirvesinde, çocuk yaşında 17 sinde, deli dolu, isyankar, başkaldırıcı, elinden gelse töreye karşı devrim yapacak, 12 çocuğun 10.su ……..
Uzun saçlı güzel kız daha 17’ sinde iken evli ve 4 çocuklu bilmem ne aşiretinden falancaya nişanlanmış. Önceleri olmaz demiş, dengim değil yapamam demiş, anne ve babası da kızlarına arka çıkmış, çıkmış çıkmasına da araya hatırı sayılı ileri gelenler büyükler girmiş.

Nasıl hayır dersin, töreye karşı gelemesin, hatırı sayılılar bu iş olur dedimi olur, olmuş da….. uzun saçlı güzel kızın nişanı için çok para harcanmış, masraf yapılmış. Ama güzel kızın gönlü bir türlü bu işe razı olmamış. Asker sevgilinin tezkere zamanını bekleyip memleketi terk etmeyi planlamış. Yeter ki düğün olmadan asker sevgilinin tezkere zamanı gelsin. Öyle de olmuş. Ama adettir yerine getirilmesi gerekir diye asker sevgiliye kendisini anne ve babasından istemesini söylemiş. Büyükler asker sevgiliye senin annen baban yok mu? Onlar gelsin demişler, demişler demesine de asker sevgilinin anne ve babası da biz oralardan kız almayız, biz oralara kız istemeye gelmeyiz demişler.

Gün olmuş asker sevgilinin askerliği bitmiş ve iki aşık uzun, aşılması güç yollara rağmen asker sevgilinin memleketine gelmişler. Yani bizimkiler gelenek duvarlarını yıkıp kaçmışlar.

Asker sevgilinin köyünün muhtarı köye gelen yabancıdan ve geliş şeklinden hoşlanmamış olsa gerek ki, ya da düğünsüz derneksiz nasıl olurda 17 yaşında bir kız çocuğu köyüne gelin gelebilir, durumu derhal jandarmaya bildirir. Jandarma da alıkoyma muamelesi yaparak gençleri savcılığa verir. Savcılık ise anne ve baba rızası olmayan nikâhsız bu ilişkiye kanunlar gereği müsaade etmez. 17 yaşındaki uzun saçlı güzel kız sosyal hizmet kuruluşuna havale edilir. Asker sevgili de kendi haline bırakılır.
İki sevgili her gün sosyal hizmet kuruluşunun bahçesinde buluşurlar, diz dize göz göze akşam ederler, sabahı iple çekerler.

 Hayatta yaşanılması gereken bazı ilkler yaşanmaya başlamıştır delicesine, denizi ilk defa görürcesine ve ilk defa uçağa binercesine. Şairlerin dizeleri yaşanır bu gençlerin duygularında, mangal gibi yürükleriyle karşı koymaya ve başkaldırıya hazırlarlar kendilerini.

17 yaşındaki güzel kızın anne ve babası bir gün çıkagelir sosyal hizmet kuruluşuna. Gelir gelmesine de evli 4 çocuklu nişanlı da gelmiştir güzel kızı almaya, kendine eş yapmaya ya da namus temizlemeye. Sosyal hizmet görelileri tarafından işin tehlikesi fark edilir. Güzel kız töre gereği ya namus belasına kurban edilecek ya da kuma olacak. Ya da kalıp kendi dünyasını kuracak. Anne ve babasına sorulur, bu iş ne olacak? Kızım bilir denir. Güzel kız asker sevgili ile evlenmek istediğini söyler. Görevlilerce anne ve babaya kızlarının asker sevgilisi ile evlenmesine rıza verip vermeyecekleri sorulur.

 Anne ve baba kızlarının evli ve çocuklu birine kuma olmasına gönülleri razı olmadığı ve kızlarının mutluluğu için rıza vereceklerini söylerler. Nikâh için Nüfus Müdürlüğü aranır. Nikâh işinin yapılabileceği öğrenilir. Polis güvenliğinde sosyal hizmet görevlileri ile 2 genç ve anne ve baba Nüfus Müdürlüğüne giderler. Resmi işlemler başlatılır. Resimler çekilir. Güzel kızın anne ve babasının imza karşılığı rızaları alınır.

İşte o anda uzun saçlı güzel kız ile annesi bütünleşiverirler. Nüfus müdürlüğünün koridorlarında ağıtlar yankılanır. Ağıtlar töreye isyanı ifade eder. Duvarlar bu nikâhın tanıklığını yaparlar. Anne kızını telli duvaklı gelin edememenin, ona bir çeyrek altın bile takamamanın ezikliğini yaşar. İmzalar alındıktan sonra görevlilerce anne ve babanın memleketlerine dönmeleri istenir. Ancak gençlerin güvenliği için kendilerinden evli 4 çocuklu nişanlı ile birlikte şehri terk ettiklerinin telefonla bildirmesi istenir. Bir süre sonra telefonda “yola çıkılmıştır, şehirden uzaklaşılmıştır” sesi alınır. Ve 17 yaşındaki güzel kız ile asker sevgilisi umutlarını yeşertmek üzere suyun çok mu çok olduğu bir diyara doğru yelken açarcasına yitip gittiler.
 

 
 
 

 

 Yasal Uyarı , Gizlilik Beyanı ve Künye  

 sosyalhizmetuzmani.org © Bütün hakları saklıdır.