Sosyal Hizmet Mesleği

Bilgiler
Yayınları
Araştırmalar
 


Sosyal Hizmet Alanları

Çocuk
Gençlik
Yaşlılık
Aile
Sosyal Sorunlar
Engeliler
Tıbbi Sosyal Hizmet


Kaynak Bilgiler

Bireysel Gelişim
Sosyoloji
Psikoloji
İnsan Hakları
İletişim Bilgisi

 

 

 

 

 
 


ANA SAYFA


İLETİŞİMİN ÇİÇEKLERİ

Cafer ÇATALOLUK

Uzman Klinik Psikolog ccataloluk2002@yahoo.com ccataloluk@gmail.com
Cep: 0534 377 82 51

 

İletişim özel ve belirli zamanda,belirli bir mekanda kişiler arasında oluşan duygu ve düşüncelerin üzerine ve eylemselliğinde davranışlarda şekillenen bir mesaj iletimidir.Yani, arzu, istek ve ihtiyaçların cevap bulmasına yönelik bir alış veriş sürecidir.

Tanımı itibarıyla adım adım süreci irdelediğimizde öncelikle iletişim en az iki kişiyi zorumlu kılar.
İlişki aynı zamanda iletişimde bulunanlara özeldir. Yani iletişimde bulunan iki kişi bunu belirli bir zaman diliminde ve belirli bir mekanda gerçekleştirler. Bu zaman ve mekan ,zamanı ve mekanı paylaşn kişiler için anlam taşır.
Kişilerden biri o gün o zaman diliminde ilişkiye hazır değilse ve siz sizce önemli olan bir şeyi onunla paylaşmak istiyorsanız muhtemel aranızda bütün çabalara rağmen iki yarıgın arasında olduğu gibi aranızda bir aralık oluşacaktır. Bu aralık hemen çözümlenirse aralık kapanacaktır. Birinin o süreçte bu durumu konuşmaya hazır olmayışının güdümünde aranızda ki iletişim içeriği ve tarzınız çatışmalı yada kaygılı bir seyre gelirse aranızdaki aralık bir yarığa dönüşebilir. Bu yarığın oluşmaya başladığını hisseder hissetmez ilişkiyi o seyrinde sönümlendirmek, durdurmak "bir zaman sonra konuşalım" demek daha işlevsel ve anlamlı ilişkiyi oluşturacaktır. Bu durumu kişiselleştirmeyip yönetebilmekte ilişkiyi olumlu seyirde yönlendirmek olacaktır.Kişi böylece ilişkide yarık üretmek yerine ilişkide manevra alanı oluşturarak ilişkiyi sağlıklı seyrinde tutulabilecektir.

İlişkideki bir diğer nokta ise mekandır. Bir konuşma yada etkileşimi değerlendirirken, yada hakkında konuşurken yapılan en büyük hata süreci zaman ve mekandan bağımsız değerlendirmektir. Örneğin siz biri ile konuşuyorsanız bu arada sizin performansınıza kara veren bir yetkili,potansiyel bir partner, bir yabancı yada herhangi bir üçüncü kişi varsa konuşmaya vereceğiniz tepki değişecektir. Buda doğal bir durumdur.

Bizler her ilişkimizde her sözel yada sözel olmayan mesajımızda karşımızdaki ile aynı zamanda bir ilişki ayarı yaparız. Söylediğimiz kelimeye yüklediğimiz vurgu ve yön ile ne istediğimizi alt yazı olarak karşı tarafa aktarırız. "Bu akşam ne yapıyoruz" dendiğinde bu bir teklif, merak,hesap sorma vb olabilir. Bunu karşımıza tonlamamız ve beden dilimiz ile iletiriz. Böylece her söylemimizde ve eylemimizde aynı zamanda karşımızdaki ile bir ilişki ayarı ve güç dengesi yaparız.
Bu güç dengeleri seyrinde gelişen ilişkilerde , kalabalık bir grupta potansiyel bir partner ile "bu akşam ne yapıyorsun" sorusunu sorduğumuzda alacağımız cevap muhtemal cevap olmayabilir. Çünkü seyircilerin olduğu mekanda ötekisi üzerinde oluşan yeni ilişki dengesi cevap verenin ve soru soranın sorusunu şekillendirec ektir.
İnsandan yada canlıdan söz ettiğimizde fark edilecektir ki her sözümüz zaman ve mekan süzgecinden ilişkide bulunduğumuz kişi üzerinde bir değişimi ve dalgalanmayı yaratmaktadır. Bu durumda sizin dediğinizden bağımsız olarak karşınızdaki kişi ile çatışmaya dahil olabileceksinizdir.

Sonuç olarak her ilişkide ilişkide bulunduğumuzda zaman ve mekan sürecinde bir ilişki ayarı yaparız aynı zamanda. Bu durumda zaman ve mekan gerçekliği içinde anlamlıdır. Bu sürecin dışında bu ilişki hakkında konuşmak , değerlendirme yapmak ise konuşmanın zamanı ve mekanı ile hakkında konuşulan birey yada bireylerin içsel dengelerini dışarda bıraktığı için sadece yorumdur. Yorumsa ola geleni tanımlamaz hakkında yönlü bilgi verir. Aynı zamanda yorum yorum yapanın subjektiv seyrinden kaynak alır. Yorumlar yorum yapan bireyin durum hakkındaki hassasiyetlerrinden yönlendirme ve yanılgılarından beslenir.

Bütün bu sebeblerden dolayı ilişkide zaman ve mekan önemli bir özelliktir. Ve bu sebebten ilişkide diğerinin niyetinden bağımsız olarak zaman ve makan ilişkinin asıl tanımını oluşturabilmektedir.

 

 Editörler
Google
 

 


 


KURUMSAL VE BİREYSEL İŞ İLANLARI

 


 

SOSYAL MEDYA
 

 

Yasal Uyarı , Gizlilik Beyanı ve Künye

sosyalhizmetuzmani.org © Bütün hakları saklıdır.