Ana Sayfa||Araştırmalar ||Editör ||Site  Haritası|  

ENGLISH |DEUTSCHE 

Sosyal Hizmet Mesleği
Mesleki Bilgiler
SHU Yazıları
SHU Yayınları
SHU Araştırmaları
SHU İsim Listesi
Sosyal Hizmet Alanları
Çocuk Refahı
Gençlik Alanı
Yaşlılık ve Sorunları
Aile Sorunları
Sosyal Sorunlar
Engeliler ve Sorunları
Tıbbi Sosyal Hizmet

İş İlanları

Kurum İlanları
Eleman İlanları
İş İlanı Verme
Bireysel Gelişim
Bireysel Gelişim
NLP
Toplam Kalite
Beden Dili
İletişim Bilgisi
Halkla İlişkiler
Ana-Baba Okulu
Sosyal Bilimler
Sosyoloji
Psikoloji
Sosyal Siyaset
Sosyal Siyaset Bilgileri
Kitap / Sanat
Kültür/Sanat
Kitap Tanıtımı
İnsan Hakları Bilgileri

 

 

AİLE İÇİ ŞİDDET
Kadının ve Çocuğun Korunması

Yazar: Prof.Dr. Aliye Mavili Aktaş

 

Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı’nda danışmanlık yapmış olan Prof. Dr. Aliye Mavili Aktaş hâlen Adnan Menderes Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü’nde dersler vermektedir. Yazarın daha önce yayımlanmış dört kitabı ve pek çok makalesi vardır. Ayrıca TRT web sitesinde Toplumsal Sorunlar Mercek Altında köşesinde aile içi şiddet konulu yazılar yazmaktadır.


 


   Kitapta aile içi şiddetin boyutları, ülkemizden ve dünyadan çarpıcı verilerle göz önüne seriliyor. Yıllardır bu alanda çalışan yazar, şiddet kavramının fiziksel şiddetten ibaret olmadığını, cinsel, ekonomik ve psikolojik şiddetin de yaygın olduğunu vurgulayarak örneklerle açıklıyor. Şiddete uğrayan kadınlara yönelik danışmanlık ve grup uygulamalarını tüm aşamalarıyla anlatıyor. Ayrıca oluşturulma sürecinde yer aldığı Ailenin Korunmasına Dair Kanun’u ve uygulanmasında karşılaşılan sorunları çözüm önerileriyle birlikte ele alıyor.

Anne-babaların çocuklarına şiddet uygulama nedenlerini ortaya koyarak grup tedavileriyle sorunun nasıl çözülebileceğini gösterirken çocukların korunmasıyla ilgili öneriler getiriyor. Eşlerine şiddet uygulayan erkeklere yönelik tedavi yaklaşımlarına da yer veriyor.

Mavili Aktaş, aile içi şiddeti önlemede iletişimin önemini, eşler arası beklentileri, toplum içinde kadın ve erkeğe atfedilen tutum ve davranış kalıplarını deneyimlerine dayanarak açıklıyor.

Yazar, aile içi şiddete karşı tavrını ifade ederken televizyon dizilerinin olumsuz etkileri üzerinde de duruyor:

“Aile içinde daha mağdur durumdaki çocuk ve kadına yönelik şiddetin hiçbir türü (fiziksel, cinsel, psikolojik, ekonomik) onaylanamaz. Kadının, çocuğun kendini geliştireceği, desteklendiğini hissettiği bir aile ortamına ihtiyaç vardır. Ailenin sosyal destek işlevi, medyadaki dizi bombardımanı (Aliye, Yanık Koza, Kara Melek, Kurtlar Vadisi… vb.) ile ciddi olarak sarsılmaya başlamıştır. Kendi odalarında yalnız olarak dizileriyle baş başa kalan aile fertlerinin hem birlikte geçirdikleri, paylaştıkları zaman azalmıştır hem de aile üyeleri bu dizilerin kahramanlarıyla özdeşleşme sürecine girmişlerdir (özellikle genç ve çocukların Kurtlar Vadisi vb. dizilerden öğrendikleri, okullarda şiddetin yayılmasına neden olmuştur).”

Kitap, hem aile içi şiddetin nedenlerini anlamamızı hem de soruna çözüm yolları bulmamızı sağlıyor.

Yayınevi : Elma Yayınevi www.elmayayinevi.com

Türü : Kişisel Gelişim Serisi 11

Sayfa Sayısı : 232

Ebat : 14x21 cm

Fiyat: 9 YTL

ISBN : 975-6093-22-6

Barkod : 9789756093221


Yazar: Prof.Dr. Aliye Mavili Aktaş
 

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz

 


               Bize Ulaşın

Google